PŁYTA WIÓROWA
Płyty wiórowe są wykonane z cząstek drewna lub zdrewniałych cząstek roślin jednorocznych, spojone klejem syntetycznym w wyniku prasowania w podwyższonej temperaturze. Stanowią grupę materiałów, które naszą wspólną nazwę płyt z cząstek lignocelulozowych. Nazwy poszczególnych rodzajów płyt należących do tej grupy tworzy się od nazw cząstek, z których płyty wykonano. I tak na przykład płyty wykonane z wiórów drzewnych noszą nazwę płyt wiórowych, a z paździerzy – płyt paździerzowych.
Płyty wiórowe charakteryzują się następującymi podstawowymi właściwościami: gęstością, wilgotnością, spęcznieniem i nasiąkliwością po moczeniu w wodzie, wytrzymałością na zginanie statyczne oraz wytrzymałością na rozciąganie w kierunku prostopadłym do płaszczyzny płyty. Zależnie od potrzeb charakterystykę płyt uzupełnia się podając inne ich właściwości fizyczne, mechaniczne lub technologiczne, jak np.: chropowatość powierzchni, stabilność kształtu, zdolność utrzymywania wkrętów.
Płyta wiórowa jest podstawowym materiałem przeznaczonym do produkcji mebli. Poza tym świetnie nadaje się do zastosowania jako materiał: wykładzinowo - izolacyjny we wnętrzach,
na ścianki działowe, bazowy do produkcji blatów roboczych, parapetów, paneli ściennych, podłóg.
Dzięki walorom powierzchni można je również uszlachetniać poprzez laminowanie (pokrywanie cienkimi filmami melaminowymi), lakierowanie a także oklejanie sztuczną i naturalną okleiną.